Ako zazimovať studňu

28.9.2023 | 4 minúty čítania

Aj keď tomu počasie zatiaľ nenapovedá, jeseň už máme oficiálne tu a s ňou prichádzajú aj prípravy na zimu. Medzi hlavné patrí určite zazimovanie studne, či vrtu, keďže prívod vody do vášho domova či víkendovej chaty je nevyhnutný.

Tak ako je potrebné pred príchodom prvých mrazov zazimovať napríklad rastliny, záhradný nábytok, či náradie, rovnako je veľmi dôležité zazimovať aj zdroj pitnej alebo úžitkovej vody. Nedostatočná alebo žiadna príprava na mrazy môže spôsobiť, že voda v studni, v čerpadle alebo v zavlažovacom systéme zamrzne a tým môže jednotlivé komponenty roztiahnutím nenávratne poškodiť.


Prečo je dôležité pripraviť studňu na zimu?

Veľakrát sa stretávame s mylným presvedčením, že studňa si po vyvŕtaní a osadení čerpadla nevyžaduje ďalšiu údržbu a pozornosť. Opak je ale pravdou a ak nie je vrt dostatočne dobre izolovaný, cez povrch sa môže do zdroja dostať voda z roztápajúceho sa snehu, či z prívalových dažďov a to vedie ku kontaminácii a znečisteniu vody. Okrem kontaminácie hrozí pri nedostatočnej tepelnej izolácii aj poškodenie jednotlivých komponentov, či priamo čerpadla, čo nie je lacná záležitosť. Okrem nového čerpadla je v takomto prípade potrebné vrt vyčistiť a dekontaminovať. A to sú len ďalšie financie a vrásky navyše.

Ako na to?

Studňa by mala mať v prvom rade vodotesné krytie, akým je napríklad takzvaný betónový golier. Ak na ňom nájdete výraznejšie praskliny, je vhodné ich opraviť. Rovnako je vhodné skontrolovať poklop studne. Golier je následne potrebné zaizolovať polystyrénom alebo inou izolačnou hmotou a netreba zabudnúť ani na pevnejší igelit, ktorý zamedzí zatečeniu dažďovej vody prípadne už spomínaného roztápajúceho sa snehu. Rovnako si prípravu vyžadujú aj rozvody vody, či už priamo zo studne alebo v rámci systému závlahy. Všetky trubky, ktoré nie sú v nemrznúcej hĺbke je potrebné zbaviť prebytočnej vody, a samozrejme, predtým odstaviť hlavný prívod vody. Ak ste na základnej škole dávali pozor na hodinách fyziky, viete, že voda v zamrznutom stave naberá na objeme a to môže spôsobiť roztiahnutie a popraskanie trubiek, trysiek a iných komponentov. Ak máte podozrenie, že trubky sú nedostatočne vyspádované a mohla by v nich zostať voda, použite kompresor. Čo sa týka vonkajších a vnútorných kohútikov, je vhodné ich nechať napoly otvorené, aby mohli počas zimy „dýchať“.

Po príchode jari a keď už nehrozia ranné prízemne mrazy, je potrebné skontrolovať všetky izolácie, či nie sú poškodené. To by mohlo znamenať znečistenie a kontamináciu vrtu, čo si vyžaduje rozbor vody a následné opatrenia. Rovnako je dobré skontrolovať čerpadlo, všetky trubky a ventily, či nedošlo k poškodeniu týchto komponentov vplyvom mrazov a iných poveternostných podmienok.

O nás

Už viac ako 10 rokov je našim hlavným cieľom zabezpečovať kompletný servis zásobovania vodou pre domácnosť a priemysel. Vieme vám poradiť, vyvŕtať studňu, navrhnúť a zrealizovať čerpaciu techológiu a samozrejme ju aj napojiť na dom, záhradu alebo automatickú závlahu.

© Copyright Profesionáli v oblasti čerpadiel a závlah - Dobré čerpadlo 2024