Ako vybrať to správne čerpadlo pre vaše potreby

Vodné čerpadlá sú neoddeliteľnou súčasťou rôznych inštalácií, či už ide o zásobovanie pitnou vodou v domácnostiach, zavlažovanie záhrad, sadov ale aj rôznych priemyselných procesov. Avšak nie všetky čerpadlá pracujú rovnako. Niektoré pracujú vo veľkých hĺbkach, pre ťažko dostupný zdroj vody, iné zase na povrchu vody, v prípade menších systémoch závlah. Poďme sa spolu pozrieť na rôzne typy čerpadiel a pomôžeme vám určiť, ktoré z nich je to správne pre vaše potreby.

Povrchové čerpadlá
Povrchové čerpadlá sú umiestnené na povrchu vody a sťahujú ju cez špeciálnu saciu hadicu. Sú vhodné pre plytkejšie vody a sú široko využívané pri závlahových systémoch a malých čerpadlových staniciach. Ich výhodou je jednoduchšia inštalácia a údržba, keďže sa nachádzajú na povrchu. V takom prípade si ale vyžadujú aj zvýšenú pozornosť v prípade mrazov či horších poveternostných podmienok, záplav a dažďov.


Ponorné čerpadlá
Na rozdiel od povrchových čerpadiel, ponorné čerpadlá sú celé ponorené priamo do vody. Sú ideálne pre hlbšie studne alebo nádrže. Tieto čerpadlá majú vynikajúcu účinnosť a môžu čerpať vodu z väčších hĺbok. Naopak od povrchových čerpadiel nevyžadujú až takú pozornosť v prípade vonkajších poveternostných vplyvov.

 

Potápačské čerpadlá
Sú to špeciálne navrhnuté na čerpanie vody z hlbokých studní alebo vrtov. Ich konštrukcia im umožňuje pracovať vo veľmi veľkých hĺbkach a pre ťažšiu dostupnosť sú navrhnuté tak, aby boli účinné a mimoriadne spoľahlivé, bez potreby pravidelného zásahu, či údržby.

Podzemné čerpadlá
Tieto čerpadlá sú umiestnené pod zemou a sú využívané na prečerpanie podzemných vôd. Sú kľúčovým prvkom pri udržiavaní vhodnej hladiny podzemnej vody v stavebných jamách a inžinierskych projektoch.

 

Ako vybrať správne čerpadlo?
Zistite vaše potreby, stanovte si, aké množstvo vody, akú hĺbku musí čerpadlo zvládnuť a aký zdroj vody máte dostupný. To vám pomôže určiť, či potrebujete povrchové, ponorné alebo potápačské čerpadlo. Hľadajte čerpadlá s vysokou účinnosťou, ktoré vám pomôžu šetriť energiu a znižovať prevádzkové náklady. Dôležitým aspektom je aj rozpočet. Zvážte si, koľko chcete do vodného čerpadla investovať a držte sa tohto budgetu. Poraďte sa s odborníkmi, ktorí vám dajú mnoho cenných rád, napríklad aj, ktorý typ čerpadla bude vhodný, pričom treba mať na pamäti a často platí, že čím kvalitnejšie je čerpadlo, tým je vyššia cena, ale aj na druhú stranu aj životnosť.

S dostatočnými informáciami a radami od odborníkov nebude zložité vybrať ten správny systém pre vašu záhradu, domov, či priemyselný objekt. Pochopením využitia rôznych typov vodných čerpadiel a ich vlastností, môžete správne rozhodnúť, ktoré čerpadlo je to pravé pre vaše konkrétne potreby. Nezabudnite, že správne čerpadlo môže znamenať efektívnejšiu prevádzku a úsporu nákladov v dlhodobom horizonte.

O nás

Už viac ako 10 rokov je našim hlavným cieľom zabezpečovať kompletný servis zásobovania vodou pre domácnosť a priemysel. Vieme vám poradiť, vyvŕtať studňu, navrhnúť a zrealizovať čerpaciu techológiu a samozrejme ju aj napojiť na dom, záhradu alebo automatickú závlahu.

© Copyright Profesionáli v oblasti čerpadiel a závlah - Dobré čerpadlo 2024